Briargh / Heilnoz „Omen of the Last Autumn”

Briargh

 

Wydawca: Lower Silesian Stronghold

Split ten wyszedł co prawda w zeszłym roku, ale mnie uszczęśliwiono nim już w tym, zresztą całkiem niedawno. Następnie został on gruntownie przeze mnie przeorany w tę i nazad i niniejszym spisuję, co w trakcie nasunęło mi się na myśl.

Dwa zespoły z Hiszpanii. Dwa różne spojrzenia na black metal, chociaż mające element wspólny. Split rozpoczyna Briargh ze swoim utrzymanym głównie w średni tempach i w niektórych miejscach patetycznym black metalem. Do tworzenia swojego pogańskiego klimatu wykorzystuje riffy już sprawdzone przez wielu wcześniej, szczególnie przez tych grających tzw. celtycką odmianę tego gatunku. Mógłbym się tutaj rozpisywać nad sensownością łączenia takich akurat dźwięków z tą kulturą, ale w sumie nie czas i miejsce. Briargh gra dla mnie muzykę przyswajalną, budując swój klimat w oparciu o środki proste i nie przesadza z dodatkiem „samplowego plumkania” Słucha się tego przyjemnie, zwłaszcza jeśli lubi się tego typu granie. Heilnoz z kolei stawia na black metal jednostajny i utrzymany głównie w szybkich tempach, chociaż potrafi też zwolnić i całkiem dobrze sobie w tym radzi. Nie zawsze jak wiadomo, jest to tak oczywiste. Słuchacz będzie miał do czynienia z dość melodyjną, ale na szczęście nieprzesłodzoną, dawką blacku z wyraźnie cofniętym wokalem. Dodatkowo „ochładza”to dźwięki, które płyną z głośników. Elementem wspólnym łączącym Briargh i Heilnoz jest prostota środków tworzących klimat. I mi to w sumie odpowiada.

 

Ocena końcowa w tym wypadku jest efektem raczej dzisiejszego nastroju,  a nie faktycznie przewagi jednego, lub drugiego zespołu. Oba grają na podobnym dla mnie poziomie, ale pochwalić chciałem Briargh.

 

Ocena: Briargh 6,5/10 Heilnoz 6/10

Tracklist:

01. Briargh – Marwo Noxtos
02. Briargh – Ravens of Lvg
03. Briargh – The Last Avtvmn
04. Briargh – Kntabrlvna
05. Heilnoz – Presaxio do Camiño Escuro
06. Heilnoz – O Bosque de Néboa
07. Heilnoz – A Porta ó Derradeiro Exilio

 

Autor

3788 tekstów dla Chaos Vault

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *