Bombarder „Okot iz pakla”

Wydawca: Grom Records

Ta kapela została założona w 1986 roku i gra speed/thrash metal. Podejrzewam, że gdyby Bombarder pochodził z Niemiec to metalowa młodzież byłaby obwieszona ich naszywkami i ekranami. Ale Bombarder pochodzi z Bośni i Hercegowiny (a wtedy to była Jugosławia), więc pewnie w Polsce zna ich dwanaście osób.

A szkoda, bo „Okot iz Pakla” to przedni kawał metalu. Taki klasyczny thrash/speed metalowy walczyk, z całkiem dobrym, mięsistym brzmieniem i wokalami w rodzimym języku (ale Wam nie powiem, czy to jest język serbski, bośniacki czy serbski). No, może wokale nie do końca mi siedzą – są trochę zbyt gardłowe, siłowe, wolę zdecydowanie te lekko kiczowate z ich pierwszych produkcji, jak „Bez Milosti” czy „Speed Kills”. Albo po prostu słychać, że Nenad dorósł i ma trochę inny głos, no i że technika poszła tak circa trzydzieści lat w przód, hehe… Ale tak naprawdę „Okot iz Pakla” to cały czas rasowe metalowe grzanie – no po prostu się je lubi albo nie. To coś jak z naszym Katem czy z węgierskim Pokolgep. Z tą różnicą, że w odróżnieniu od naszej gwiazdy Bombarder cały czas podąża tą samą drogą, nie dostajecie tu rzewnych ballad na smyczku. Od początku do końca mamy solidne zapieprzanie, z ciętymi, klasycznymi riffami. I tylko ten wokal… No nie pasuje mi, nie poradzę. Ale gdybyśmy mieli tu na przykład bardziej rozwrzeszczanego gardłowego (bo ten tutaj to tak trochę jakby cały czas deklamuje, wykrzykuje, ale nie śpiewa) to byłoby malinowo. A tak jest dobrze, choć niewiele ponad to.

Sprawdźcie więc sobie najnowszą propozycję Bombarder. Ja wiem, że na tle wszystkich Destructionów, Sodomów, Iron Angelów i tak dalej to trochę egzotyka i trzeba się ciut bardziej nagimnastykować, żeby dostać ich krążek… Ale możliwe, że maniakom bardziej klasycznego grania „Okot iz Pakla” przypasuje.

Ocena: 7/10

Autor

11609 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *