Blut aus Nord „Deus Salutis Meæ”

Wydawca: Debemur Morti Productions

Blut aus Nord jest to kapela, która nie robi sobie dłuższych wakacji. Niedawno miałem za sobą dziewiczy odsłuch ich splitu z Ævangelist, a już jestem sonicznie molestowany przez najnowsze pełne wydawnictwo Francuzów.

Tym razem materiał nosi tytuł „Deus Salutis Meæ” i zawiera on znaną z poprzednich wydawnictw mieszankę black metalu i ambientu. Jeśli chodzi o samą muzykę, to niewiele się u francuzów ostatnio zmienia. Dalej jest to black metal zagęszczony do prawie stałej formy. Dźwiękowy monolit rozsadzający uszy drone – ambientowymi jazgotami. Jeśli komuś taka stylistyka przypada do gustu, to w najnowszym dziele Blut aus Nord znajdzie mnóstwo przyjemności. Dla mnie ta płyta jest naprawdę intrygująca. Dziwaczna forma black metalu, połączona z tymi charakterystycznymi jazgotami sprawia, że ta płyta wywołuje po prostu strach. Ciekawe brzmi też perkusja. Z tym elementem mam trochę dylemat, bo Blut aus Nord ma w składzie perkusistę, natomiast gary na tym wydawnictwie brzmią jak generowane elektronicznie. Co w tym przypadku jest wręcz atutem, bo materiał ten jest jeszcze bardziej odhumanizowany. No i wokale… To jest jedna z mocniejszych elementów tej płyty. Zmodyfikowane, ponakładane na siebie. Czyste i black metalowe… Ten element czyni tę płytę jeszcze bardziej odczłowieczoną. I niby wszystko dobrze, ale… Mam wrażenie, że po którymś tam przesłuchaniu cała płyta zaczęła zlewać mi się w jedną bulgoczącą breję. Nie przestała mi się podobać, tylko okazało się, że nie ma tu punktów zaczepienia. Charakterystycznych momentów, motywów. Wszystko to w pewnym momencie zaczyna przypominać jeden wielki, niekończący się utwór.

Mimo wielkiej sympatii do zespołu Blut aus Nord „Deus Salutis Meæ” nie zostanie moja ulubioną płytą francuzów. Po prostu monotonia formy trochę ją zabija. Nie zmienia to faktu, że nadal jest to bardzo ciekawe i oryginalne granie.

Ocena: 7,5/10

Tracklist:

1. δημιουργός
2. Chorea Macchabeorum
3. Impius
4. γνῶσις
5. Apostasis
6. Abisme
7. Revelatio
8. ἡσυχασμός
9. Ex Tenebrae Lucis
10. Métanoïa
Autor

863 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *