Baise Ma Hache „Le Grand Suicide”

R-6497354-1424884016-9141.jpegWydawca: Hammerbolt Productions/Tour De Garde

Dzisiaj będzie o francuskim Baise Ma Hache, czyli po polskiemu „pocałuj mnie w siekierę” lub „pieprz mą siekierę”. Nazwa zacna. Otóż za sprawą rodzimego Hammerbolt Productions na spółę z Tour De Garde ukazał się drugi pełnowymiarowy album „Le Grand Suicide”. Poprzedni „Ab Origine Fidelis” jest dalej dostępny na CD jak i gdzieniegdzie na MC. Więc można się w komplet spokojnie zaopatrzyć.

Jak na poprzednim albumie można było wyczuć klimat ala Peste Noire, tak teraz jest już go trochę mniej, ale dalej jest odczuwalny. Nie wiem czy to zasługa francuskiego języka, czy może jednak inspiracje jakieś są zaczerpnięte. W każdym razie nie jest to perfidne rżnięcie z dorobku K.P.N. Mnie osobiście się to podoba, a i black metal po francusku dobrze mi robi. Według mnie ten język jakoś specyficznie pasuje do black metalu i potęguje klimat. Na pewno lepiej w swoim języku niż łamaną angielszczyzną. Muzyka dalej utrzymana jest w bardziej spokojnych, można rzecz nawet melancholijnych klimatach, nie ma tu non stop napierdalania byle szybciej byle do przodu. Utwory są bardziej „rozwleczone”. Oczywiście nie jest tak, że B.M.H. serwuje nam depresyjno-melancholijną papkę. Przyspieszyć też im się zdarza. Ale klimat, on tutaj jest najważniejszy! W B.M.H. go nie brakuje, a pewnie jeszcze ze dwie kapele pewnie mógłby nim obdarzyć. Na przykład takie „Nous Sommes Entrés Dans Un Long Hivers” to dla mnie mistrzostwo. Zimny klimat i masa emocji, aż głowa sama się kiwa w takt. Co mogę zarzucić to to, że wokal jest tak jakby z tyłu i nie zawsze wszystko wyraźnie słychać, gitary na pierwszym planie trochę go zagłuszają, chyba że tak miało być, ale to raczej mały minus.

Tym co lubią Peste Noire na pewno przypadnie do gustu Baise Ma Hache. Tak jak wspomniałem wcześniej, mi materiał robi, tak jak i poprzedni. Na pewno będę śledził ich dalsze poczynania.

Ocena: 9/10

Tracklist:

1. Le Grand Suicide I

2. Le Grand Suicide II

3. Nous Sommes Entrés Dans Un Long Hivers

4. Le Chevalier, La Mort Et Le Diable

5. Père & Fils

6. Mépris De La Vie, Consolation Contre La Mort (Jean-Baptiste Chassignet)

7. Aux Origines

8. Sous, L’Étendard À La Tète De Mort

9. Dans Les Flammes

10. Salut & Victoire

Autor

41 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *