Asylum „Beyond Beliefs”

Spod samiućkich Tater zawitała w me chudobne progi debiutancka epka zakopiańskiej kapeli, co jej na imię dali Asylum. Polezał ten krążek chwilę w mojej szufladzie, ale w końcu zem się zreflektował i zabrał za słuchanie, a to com usłyszał, wartko pragnę Wam przedstawić.

W promocyjnej notce mozna przeczytać, że twórczość kapeli oscyluje wokół inspiracji muzycznych Maćka, Pawła i Mateusza. I nie byłoby zagwozdki, gdybym znał tych trzech gentlemanów, ale że nie mam tej przyjemności, nie pozostało mi nic innego, jak ino poszukać ich na „Beyond Beliefs”. Po przesłuchaniu tych pięciu utworów pedziałbym, iż Asylum gra sobie heavy/thrash metal z elementami death’u. Jak więc widać, Asylum czerpie z różnych, ekhm… potoków (coby się góralskiego nadal trzymać). Na przykład utwór tytułowy nosi wyraźne ślady hyrnej grupy z Hameryki – Death, z ich późniejszego okresu – podobna struktura utworu i pracy gitar, powodują skojarzenia z ekipą Chucka. A już następny, „Chainsaw” zaczyna się niemal punkowo, by przejść w czysty thrash metal – kapke jak Slayer, kapecke jak Onslaught (z uwagi na te punkowe zajawki). Mamy tu też kapke heavy metalu, słyszalnego głównie w solóweczkach, czy zwolnieniach – utwór numer jeden. Ale ogólnie to syćko śwarnie się nam zgrywo w jedno, choć płytka może sprawiać wrażenie dosyć prostej, ale to raczej z uwagi na nieopierzenie jeszcze tego Asylum. Do czego może przyczepić się taki recenzent, ale równie dobrze i słuchacz? Ano do wokalu, który chwilami brzmi wręcz jak parodia – chopie, trzymej się tego co robisz przez większość swoich partii, ale niech Cie ręka boska broni przed wchodzeniem w te najbardziej piskliwo – skrzykliwe rejestry! Jak dużo będzie takiego grania, to dutków nie skosicie, moim zdaniem. Ale reszta jest jak najbardziej porządeczku, mimo, że jeszcze trochę nieokrzesanie.

Dobra, panocki, kończymy tą recenzje, bo już mnie trudno tą gwarą się bawić. Rzekne tak – mnie się ta epka widzi, ale poczekamy – zobaczymy, co też nam na tej górzystej glebie wyrośnie.

Ocena: 4/6

Tracklist:

1. The Beast
2. Unleash The Battle
3. Beyond Beliefs
4. Chainsaw
5. Antichrist
Autor

11345 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *