Ash Borer „Cold Ages”

 

Wydawca: Profund Lore Records

Przyznam szczerze, że spory problem miałem z tym krążkiem od momentu, kiedy po raz pierwszy wylądował w moim odtwarzaczu. Krążek ten zbudowany jest na emocjach, a prawdziwy metalowiec okazuje je tylko w jednym momencie – kiedy matka/żona/kochanka podejmuje decyzję o tym, że w mieszkaniu jest za mało miejsca i czas na sprzedaż kolekcji płyt.

 

Ash Borer – to nie była mi do tej pory znana nazwa. Nie mają może na swoim koncie wielu dokonań, ale mam wrażenie, że sporo namieszają. Osnową ich muzyki – przynajmniej na tej płycie – jest black metal o dość chłodnym zabarwieniu. Jednak, jak pokazuje już pierwszy utwór – znajdziecie tutaj o wiele więcej. Rozpoczyna się on od całkiem ciekawych i jednocześnie podszytych pewnym strachem, elektronicznych brzmień. A potem następuje coś co można określić mianem chłodnego przebudzenia – to  jakby kogoś to plumkanie uśpiło. Gdybym chciał zamknąć ten ponad godzinny album w paru słowach, które dałyby Wam jakiś wskazówki, to byłyby to: black , doom (piękny, ciągnący się wstęp do „Phantoms”) i elektronika – w bardzo psychodelicznym wydaniu. Byłoby to jednak niesprawiedliwe, bo na tej płycie dzieje się dużo więcej. W sumie ten krążek jest trochę jak sen. Muzycy Ash Borer nie trzymają się żadnych zasad. W ich przypadku zimny, zdehumanizowany black metal, może współgrać ze sporą dawką melodii i przeplatać się ze wspomnianymi doomowymi elementami. Płyta ta mogłaby być zresztą soundtrackiem do odkształconego i odrealnionego snu. Zresztą, tak już kończąc tę tematykę, początek ostatniego na płycie „Removed Forms” jest taki właśnie – oniryczny. Wielka w tym zasługa żeńskiego wokalu. Płyta ma też idealnie pasujące do całości brzmienie. Zarzuty? Troche za długa jest ta płyta. Niektóre momenty – końcówka pierwszego i trzeciego numeru – można by jednak skrócić. Czasem też trochę zbyt jednostajnie.

Nie będzie żadnej złotej myśli, czy złośliwego haiku. Kupować, albo sprawdzić wcześniej na sieci, pewnie gdzieś już jest.

Ocena: 8/10

Tracklist:

01. Descended Lamentations
02. Phantoms
03. Convict All Flesh
04. Removed Forms

Autor

3794 tekstów dla Chaos Vault

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *