Ancient Moon „Benedictus Diabolica, Gloria Patri”

Wydawca: Iron Bonehead Productions

Ancient Moon to zespół, o którym dziś napiszę kilka słów. Przyczynkiem do tego jest fakt, że niedługo ukaże się ich druga płyta zatytułowana „Benedictus Diabolica, Gloria Patri”.

Ancient Moon najlepiej nazwać kolektywem, który skupia muzyków z wielu krajów. Razem postanowili oni nagrać płytę z black metalem. Najpierw może o kwestiach technicznych: płyta zawiera jedynie dwa numery, oznaczone tak, jak nazwa płyty + numer. Jeden to ponad siedemnaście, a drugi ponad dwadzieścia minut muzyki. Ja już na tym etapie napotykam pewien problem. Nie lubię takich zabiegów. Za przyczynę upatruje tu chęć nadania bardziej spójnego, czy rytualnego wizerunku tym numerom, niemniej jednak u mnie na starcie mają już niewielki minus. To i tak nieźle w porównaniu z debiutem, na którym był tylko jeden, trzydziestominutowy utwór… Ale nie chce się za bardzo wgryzać w takie szczegóły, bo przecież o samą muzykę tu chodzi. A w tej kwestii dzieje się naprawdę sporo. Trudno mi nawet wymienić jakieś inspiracje czy skojarzenia, bo muzycy czerpią z tylu źródeł, że jest to niemal niewykonalne. Często w mojej głowie słyszę jednak takie nazwy jak Mayhem, Burzum czy Inquisition. Nie zrozumcie mnie źle, to są wyłącznie luźne skojarzenia. W tej muzyce dzieje się naprawdę dużo, raz mamy typowy black metal, innym razem dodane są do niego klawisze przypominające kościelne organy. Raz mamy wolniej, innym razem szybciej. W jednym momencie mamy noise w innym ambient. I pamiętajcie: wszytko to w ramach jednego numeru… Akurat ta elektronika robi mi naprawdę dobrze, bo raz, że jest naprawdę przyjemna dla ucha, a dwa, że dzieli te numery niejako na części.

Żeby jakoś pozbierać myśli, to napiszę, że uważam tę płytę za ciekawą, może lekko męczącą, ale na pewno wartą uwagi. Myślę, że będę do niej wracał, aczkolwiek nie za często, bo na to granie to trzeba mieć dość specyficzny nastrój.

Ocena: 7/10

Tracklist:

1. Benedictus Diabolica, Gloria Patri Pt 1
2. Benedictus Diabolica, Gloria Patri Pt 2
Autor

860 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *