Algaion „Exthros”

Wydawca: Pulverised Records

Ponoć ten zespół to jakaś legenda czy cuś, powróciła po latach i tak dalej i tak dalej. Zwą się Algaion i grają black metal. Szczerze mówiąc – pierwsze słyszę…

No ale moja ignorancja nie powinna przekładać się na moją ocenę „Exthros”. A ta będzie, powiedzmy – umiarkowanie pozytywna. No bo przewałkowałem trzeci krążek Szwedów na wszystkie strony, ale jakoś nie wprowadził mnie w stany ekstatyczne. Ot, poprawne black metalowe plumkanie z dozą zadziornej melodii. Zaczyna się obrzydliwą elektroniką, tak sztuczną, że aż zęby bolą (zwłaszcza górna lewa szóstka). Potem wchodzi black metalowa klepanka okraszona melodią, zwolnieniem i przyspieszeniem. I tak zasadniczo cały czas, każdy numer. Ożywiłem się lekko przy dziesiątce: „O,w końcu coś dobrego!” – pomyślałem, a po chwili „Ee, gdzieś ten riff już słyszałem…?”. Zerknąłem na rozpiskę – no tak, „Sign Of Evil Existence / The Era Of Satan Rising” czyli cover dwóch greckich zespołów. Nota bene, główne skojarzenia co do muzyki Algaion biegną właśnie w stronę sceny greckiej, ale bez typowego dlań, zajebistego brzmienia – w jego miejsce mamy syntetyczne granie. Nie podoba mi się coś takiego. Wokal ponadto jest zbyt wysunięty w tym przypadku, co jakoś nie odbija się dobrze na muzyce, no ale to już kwestia gustu… Czasem zespół też robi coś dziwnie żenującego, biorąc pod uwagę ich staż. No bo jak wytłumaczyć to co zrobił doświadczony bębniarz jakim jest Robert Eng we wstępie do „The Last Of Cursed Days”? Tak oczywistej zagrywki dawno już nie słyszałem. Nie pomniejszając jego umiejętności oczywiście. Czy całego zespołu. Same kompozycje mogą się pewnie jednym spodobać, podczas gdy inni wyłączą po trzecim numerze. Ja odsłuchałem co swoje, ale raczej do Algaion nie wrócę.

Exthros” to nie jest kupa, ale ja po prostu takiego black metalu nie lubię, zbyt wygładzony i wymuskany jak na moje brudne ucho. Może adepci łagodniejszej odmiany blacku znajdą tu coś dla siebie, ja podziękuję.

Ocena: 6/10

Tracklist:

1. Alpha
2. That Time Is Nigh
3. Theos Tou Aimatos
4. We Are The Enemy
5. The Last Of Cursed Days
6. Nature Our Slave
7. Ruach Adversi
8. This Is Our Temple
9. Sign Of Evil Existence / The Era Of Satan Rising (Rotting Christ Cover / Thou Art Lord Cover)
10. House Of War
11. Omega
Autor

11756 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *