Absentia Lunae „Vorwärts”

Absentia Lunae VorwärtsWydawca: ATMF

Absentia Lunae milczała przez niemal pięć lat – aż się zastanawiałem, czy jeszcze zamierzają coś wydać. „Vorwärts” spadło więc tak trochę jak grom z jasnego nieba, ku mojej uciesze.

Nie wiem, ilu czytelników kojarzy ten włoski zespół, powiem więc, że swego czasu „Historia Nobis Assentietvr” zrobił mi mocne kuku. Jeśli ktoś się zastanawia, czy i „Vorwärts” utrzyma poziom, to gu już uspokajam – utrzyma. Włosi dumnie kroczą drogą obraną już jakiś czas temu – ich black metal jest więc w dalszym ciągu (a może nawet bardziej niż na poprzednim albumie) inspirowany „The Grand Declaration Of War”. Nad zdehumanizowaną muzyką górują więc nawiedzone kazania i deklamacje wokalisty, wypowiadane przez niego zazwyczaj czystym, silnym głosem. „Furor of the Monuments” jest na przykład w wielu fragmentach cholernie mocno pod wpływem drugiej płyty tych Norwegów. Nie mam tekstów, ale cała otoczka Absentia Lunae nakierowuje słuchacza na black metal jeśli nie „totalitarny” to na pewno mocno zideologizowany, militarny, czy jakby to określić. Ta muzyka, poza ładunkiem agresji, niesie ze sobą też spore pokłady majestatyczności, dumy. Absentia Lunae łączy na „Vorwärts” te wszystkie cechy w jedną spójną całość. Bardzo odpowiada mi ich sposób serwowania black metalu, bardzo odpowiada mi ich wizja tej muzyki oraz całego zaplecza. Absentia Lunae jest zaś w tym bardzo konsekwentna, przez co zasługują na dodatkowy plus – to nie Hate, który z płyty na płytę kombinuje jak tu się wbić, żeby zdobyć popularność Behemotha – ci goście mają jasno określoną wizję siebie, którą to realizują w perfekcyjny sposób.

Muzyka Absentia Lunae to doskonały przykład, że black metal wciąż ma wiele do zaoferowania, nawet jeśli poszczególne elementy są już dobrze znane. Mnie „Vorwärts” zaintrygował na tyle, że nie odmówię sobie zrobienia wywiadu z tym zespołem, o ile będzie taka możliwość. Jedna z lepszych płyt roku 2014 – nadróbcie, bo pewnie nie znacie.

Ocena: 9/10

Tracklist:

1. Dissolution Mechanism  
2. Furor of the Monuments  
3. Rapace Planare  
4. Manipulated Statues of Flesh  
5. Vorwarts  
6. Tragedy Told by Golden Horns  
7. L’arrivée

 

Autor

11244 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *