Abbath „Abbath”

Abbath AbbathWydawca: Season of Mist Records

O solowej płycie Abbatha pisałem już sporo przy okazji relacji z koncertu, który odbył się w stołecznej Proximie, niemniej jednak uważam, że to wydawnictwo warte jest osobnego tematu.

Takie projekty zawsze zabijają mi niezłego ćwieka. Gdy muzyk ciągnie za sobą tak potężny bagaż doświadczeń z tak kultowej kapeli, jaką jest Immortal, to możemy się spodziewać zasadniczo dwóch rzeczy. Albo będzie dalej ciągnął „klimaty” swojej macierzystej kapeli, albo artysta zmieni kompletnie styl i zacznie grać coś zupełnie odmiennego. Każde z tych rozwiązać przysparza takiemu twórcy prawdopodobnie tyle samo fanów, co hejterów. Także nigdy nie jest w 100% zajebiście. Abbath nie olał swojego dziedzictwa. Styl i brzmienie Immortal słyszymy nieomal w każdym dźwięku. Mnie to bardzo cieszy, bo lubuje się w muzyce tej zimowej trójcy od lat szczeniackich. Jednocześnie Abbath dodał coś od siebie. Trochę tego zwariowanego usposobienia. Okute lodem ramy muzyki Immortal chyba mu nie pozwalały na takie motywy jak trąbki w numerze „Ashes Of The Damned” czy ekstremalnie nie black metalowe sesje zdjęciowe. O dziwo, mi do niego takie dziwactwa pasują. Nie uważam tego za niesmaczne (słowo „niesmaczne” w kontekście black metalu jest co najmniej niesmaczne hehe), ale za powiedzmy: ekstrawaganckie. Nie zmienia to jednak faktu, że ostatni Immortal mi nie podszedł i gdy do niego wracam, to raczej na silę. Czegoś mi brakuje na „All Shall Fall”. Może jakiejś piekielnej iskry. Nie wiem. Za to „Abbath” wchodzi mi bardzo przyjemnie. Słucham za każdym razem z uśmiechem na ryju i cieszę się, że takie coś powstało.

I teraz jak to ocenić? Ciężko wystawić jednoznaczną notę za dzieło twórcy, który ma tyle klasycznego dorobku w swojej dyskografii. Myślę, że ocena 8/10 nie będzie zbytnio zawyżona, ale zważ proszę, Drogi Czytelniku, że pałam do Immortal pewną niezdrową fascynacją hehe.

Ocena: 8/10

Tracklist:

1. To War!
2. Winterbane
3. Ashes of the Damned
4. Ocean of Wounds
5. Count the Dead
6. Fenrir Hunts
7. Root of the Mountain
8. Endless
9. Riding on the Wind (Judas Priest cover)
10. Nebular Ravens Winter
Autor

782 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *