71TonMan „Earthwreck”

Wydawca: Black Bow Records

71TonMan to projekt pochodzący z Wrocławia, o którym zrobiło się ostatnimi czasy głośno za sprawą nowej płyty i kilku promujących ją koncertów. I ja postanowiłem sprawdzić, o co w tym wszytkom chodzi.

Odpaliłem „Earthwreck” i zostałem zmiażdżony. Poczułem się tak jakby te 71 ton w postaci gruzu, zwaliło mi się na głowę i pogrzebało żywcem. Już od pierwszej chwili słyszymy, że ta płyta nie da nam wytchnienia. Bardzo gęste, mocne, mozolne dźwięki niczym smolista rzeka mazutu wlewająca się wprost do głowy i wypełniająca wnętrze czaszki. Tak działa to połączenie gęstości doom metalu i niepokoju sludgowych riffów. Co do skojarzeń to na pewno pobrzmiewa tu sporo Neurosis, mam też czasem wrażenie, że słucham Obscure Sphinx z kolesiem na wokalu. Niemniej jednak jest to muzyka na swój sposób oryginalna. Strasznie podoba mi się ten balans między doom i sludge. Nieustanna walka o to, który z tych elementów akurat znajdujecie bliżej powierzchni tej smolistej masy. Dodatkowo ciekawy i zróżnicowany wokal robi tu wielką robotę. Najbardziej podobają mi się te odhumanizowane, wręcz zwierzęce, głębokie growle. Czasem dźwięki generowane przez gardłowego wchodzą w zasięg maniery black metalowej, a czasem wręcz recytują tekst (choć nie mam pewności, mogą to być jakieś sample). Nudy, więc nie uświadczymy. Co do samych numerów. Na początku zawiesiłem się na kawałku „Negative” i do tej pory uważam, że jest to bezapelacyjnie najlepszy kawałek na płycie. To zwolnienie na końcu po prostu wyjebało mnie z butów. Doskonały kawałek, chciałbym tę moc sprawdzić na żywo. Bardzo przypadł mi do gustu również utwór „Zero”. Chyba najbardziej melodyjny na całej płycie, zajebiście wpadający w ucho jednocześnie najbardziej niepokojący i „dziwny”. I jego końcówka też gniecie mosznę w żelaznym uścisku.

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o 71TonMan, a to, co napisałam, choć w minimalnym stopniu Was zainteresowało, to zachęcam do sprawdzenia całości. Mnie się ta płyta bardzo podoba.

Ocena: 9/10

Tracklist:

1. Lifeless
2. Negative
3. Phobia
4. Torment
5. Zero
6. Spiral
Autor

675 tekstów dla Chaos Vault

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *