1914 “The Blind Leading the Blind”

Wydawca: Archaic Sounds

Słyszeliście już o jegomościach z kapeli 1914? U nas jeszcze nie są za bardzo rozpoznawalni, ale już w swojej rodzinnej Ukrainie ponoć to znana kapela. Znana jak na warunki metalu oczywiście.

„The Blind Leading the Blind” to ich drugi pełny materiał i to o nim dziś będzie słów kilka. Aby rozpocząć rozprawę o 1914, trzeba najpierw omówić pokrótce całą otoczkę kapeli. Goście fascynują się historią pierwszej wojny światowej i wokół tego zainteresowania budują cały wizerunek kapeli. Począwszy od sesji zdjęciowych, po wizerunek sceniczny, a kończąc na tekstach utworów. I to mi się podoba. Ma to sens i jest w tym logika. Teraz coś o samej muzyce. Goście grają coś w rodzaju wypadkowej doom metalu i melodyjnego śmierć metalu. Wszytko to, miejscami ociera się delikatnie o black metal. Zadziwiające jest to, że mi się ta muzyka podoba. Jak czytam sobie początek tej recenzji, to sam się zastanawiam jak to jest do możliwe, że płyta ta mi siadła tak dobrze… Wszytko tu ma sens. Melodie nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie: sprawiają, że numery szybko zapadają w pamięć. Utwory są ciekawie skomponowane. Płyta nie ma prawa nudzić i nawet po wielokrotnym odsłuchu ma wiele do zaoferowania. Ciekawie wykorzystany jest ten wojenny motyw przewodni. Całość płyty wzbogacona jest nagraniami wojskowych piosenek, rozmowami żołnierzy… Strasznie fajnie się to prezentuje i tworzy ciekawą całość. Dodatkowe propsy z mojej strony za kawałek o czołgu. Zresztą numer „A7V Mephisto” jest jednym z najlepszych na płycie.

Podsumowując: sam jestem zdziwiony, że mi się ta płyta podoba. Wydaje mi się jednak, że znajdzie się dość szeroka grupa, która nie podzieli mojego entuzjazmu, więc radzę sprawdzić temat osobiście i wyrobić sobie własną ocenę.

Ocena: 8/10

Tracklist:

1. War In
2. Arrival. The Meuse-Argonne
3. A7V Mephisto
4. High Wood. 75 Acres of Hell
5. Beat the Bastards (The Exploited cover)
6. Hanging on the Old Barbed Wire
7. Passchenhell
8. C’est mon dernier pigeon
9. Stoßtrupp
10. The Hundred Days Offensive
War Out
Autor

902 tekstów dla Chaos Vault

1 komentarz

  • ich wcześniejsza płyta była świetna, często do nich wracam. Tylko jest jeden problem. Na Fb na ich profilu często są Banderowcy plujący na Polaków, miałem tam z nimi kiedyś ostrą jazdę i nie mam już ich na FB. No ale płyty posłucham, bo w sumie to nie muzycy tylko ukraińscy fani dają popis. Oni grają i śpiewają o I WŚ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *