Лютавер’е „Песні Налітых Хмараў”

 

Wydawca: Sound Age  

Projekt kompletnie mi do tej pory nie znany. Funkcjonuje sobie na Białorusi i postanowił (nie wiem skąd nas wynalazł) zaistnieć na łamach Kejosa. Tak szczerze powiedziawszy na meila odpisałem dość machinalnie i bez sprawdzenia kto zacz, ale jak się okazuje nie straciłem na tym.

 

Miłośnicy gitarowego hałasu są uprzejmie proszeni o opuszczenie sali. Ci, dla których metal to Szatan, krew, flaki, łańcuchy, siarka, śmierć, ciemność, brud, smród i ubóstwo są również proszeni u opuszczenie sali. Jeśli kultem otaczacie szybkość i prostotę, to w zasadzie też możecie iść na fajkę. Lutavierje moi drodzy gra folk metal, a tak przynajmniej twierdzi wyrocznia, czyli MA. Ustalmy , że moc i energię zamieniono tutaj przede wszystkim na melodyjność i lekkość. Linie gitary stały się bardziej tłem dla typowo „folkowych” instrumentów, których parę tu znajdziecie, oraz popisów wokalnych – głównie pań. Panowie oczywiście też się pokazują, ale oni podobnie jak wspomniana gitara, brzmią nieco jak tło. Nie znaczy to jednak, że nie są słyszalni. Zdecydowanie najlepiej wychodzą w kwestii wokalnej te partie, które odśpiewywane są chórem, wespół w zespół (utwór numer 6 przykładem najlepszym). To właśnie głos na tej płycie odgrywa główną rolę. Wracając na chwilę do muzyki – zdecydowanie więcej tutaj folku, niż metalu. Minusy? Cukierek muzyczny – dla wielu nie do przeskoczenia. Metal – to tutaj duża doza wyobraźni, niż kuźnia i snopy iskier. Utwory podobne do siebie. Dla kogo ta płyta? Dla fanów słowiańskiego pojmowania folk metalu, jeśli wiecie co mam na myśli. Reszta niech unika – dla swojego zdrowia.

 

Podoba mi się wydanie tej płyty. Proste, acz funkcjonalne. Grafika nie przyprawia o oczopląs a coś przekazuje. Zespół chyba chce uderzyć na zachód, skoro teksty są również w języku angielskim, he he. Niech tam sobie uderzają.

 

Ocena: 6.5/10

Tracklist:
01. З-пад Латыр-каменя
02. Клятва
03. В Диком поле
04. Ой, студено море
05. Вялес
06. Вясна
07. Спела жыта…
08. Рось
09. Падай, Ярыла!

 

Autor

3794 tekstów dla Chaos Vault

Cyniczny i złośliwy chuj. Od zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *