Skip to main content

Greccy eksperymentalni prog/black metalowcy HAIL SPIRIT NOIR ujawnili szczegóły swojego piątego albumu studyjnego zatytułowanego „Fossil Gardens”. Jego premiera została zaplanowana na 28 czerwca nakładem Agonia Records. Płytę zapowiada singiel „The Temple Of Curved Space” (link poniżej).

„Fossil Gardens” to intensywne i podnoszące na duchu przeżycie; muzyczna podróż do niepowtarzalnego świata HAIL SPIRIT NOIR. Płyta jest najbardziej ekstremalną pozycją w dorobku zespołu. Jego charakterystyczne brzmienie, zdefiniowane przez astralne melodie, klasyczne syntezatory i eksperymenty kompozytorskie, jest nadal obecne, jednak przesuwa swoje w granice w stronę black metalowego instrumentarium i chaotycznych pejzażów dźwiękowych, osiągając kolejny poziom psychodeli. 

Dimitris Douvras (Rotting ChristNightstalker) i Magnus Lindberg (Cult of Luna) stoją za ciepłym i solidnym brzmieniem „Fossil Gardens”, które doskonale odzwierciedla abstrakcyjną wizję zespołu. Za wizualną stronę albumu odpowiadają George Baramatis (okładka) i Dimitris Katsenos (dodatkowe grafiki oraz layout).

Album kontynuuje wątki z płyty „Eden in Reverse” (2020), koncentrując się na filozoficznych i naukowych zmaganiach dotyczących tajemnic wszechświata i nowych stanów świadomości, które przeciwstawiają się ograniczeniom przestrzeni i czasu.

Haris (syntezatory) komentuje: „Album jest dużo bardziej ekstremalny niż nasze wcześniejsze dokonania. Jest na nim dużo blastów, krzyków oraz black metalowe tekstury. Mimo to uważam, że jest to pozytywny album, ponieważ kręci się wokół uroku naszego kosmosu i transcendencji przestrzeni i czasu. Postawiliśmy na solidną, ale abstrakcyjną produkcję dźwiękową, tak aby słuchacz mógł odebrać Fossil Gardens jako całość, a nie jako sumę poszczególnych instrumentów. Dla niektórych może to być odmienne doświadczenie niż Eden In Reverse, ale wnikliwe uszy wyłapią także wiele podobieństw.”

HAIL SPIRIT NOIR powstał w 2010 jako trio. Dwa lata później wydał debiutancki album „Pneuma”. Pozytywny odbiór płyty zachęcił muzyków do dalszych eksperymentów, czego owocem był krążek „Oi Magoi” (2014); psychodeliczny, prog-black metalowy album pełen dziwnych melodii i sartyrowej aury. Na „Mayhem In Blue” (2016) umocniło się autorskie brzmienie formacji, dryfując w stronę agresywniejszych kompozycji, przy jednoczesnym zachowaniu psychodelicznych melodii. W 2018 HAILR SPIRIT NOIR rozszerzył się o trzech dodatkowych muzyków i nagrał swój ostatni album, „Eden In Reverse”, który światło dzienne ujrzał w 2020. Był to kolejny krok w ewolucji zespołu, z silnymi naleciałościami elementów charakterystycznych dla muzyki lat 80-tych. Rok później grupa powróciła z wydawnictwem „Mannequins” (2021). Płyta stanowiła jednorazowy eksperyment i nie wpisuje się w kanon zespołu, stawiając w pełni na synthwave, sci-fi pop i elementy muzyk disco. Została nagrana z okazji 10-lecia istnienia HAIL SPIRIT NOIR.

Utwory:
1. Starfront Promenade
2. The Temple of Curved Space
3. Curse you, Entropia
4. The Blue Dot
5. The Road to Awe
6. Ludwig in Orbit
7. Fossil Gardens

Formaty:
– Slipcase CD
– MC
– Kolorowy LP
– Niebieski LP
– Czerwony LP
– Pliki cyfrowe

Ubrania:
– T-shirt

Skład:
Theoharis – gitara, wokal
Haris – syntezatory
Demian – bass, gitara solowa
Foivos Chatzis – perkusja
Dimitris Dimitrakopoulos – czyste wokale

Przedsprzedaż | Singiel | Facebook

Oracle
16982 tekstów

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Skomentuj