#Zływieczór w Spółdzielni Ogniwo: Peter Steele. Życie, śmierć, perwersja

Zrobiło się w końcu zielono. Ale co to by był za #zływieczór z pierwszą lepszą zielenią? Mamy dla was złą zieleń!

Zapraszamy do Spółdzielni Ogniwo na spotkanie z Maciejem Krzywińskim, autorem “Zgniłej Zieleni”, książki której głównym bohaterem jest Peter Steele, twórca m.in. takich kapel jak Carnivore i Type O Negative. Rzecz ukazała się nakładem Wydawnictwo In Rock.

Współrozmówcą Krzywińskiego będzie Sebastian Rerak, a spotkanie poprowadzi Kasia Maleszka.

Z notki okładkowej: “Twórczość Ratajczyka wcale nie była – na pewno nie tylko – miazmatami pseudogotyckich rojeń dla domorosłych wiedźm w okresie pokwitania. Była dość wiernym zwierciadłem jego życiowych perypetii, i może dlatego bywała tak fascynująca. Peter z reguły krygował się i utrzymywał, że prowadzi nudne życie. Nic z tych rzeczy. (…)

Twórczość nie mówi o jej twórcy wszystkiego. Gdyby tak było, Steele musiałby nagrywać blackmetalowe reggae, bo był człowiekiem paradoksów. Ateistą, który znalazł ukojenie w objęciach katolicyzmu. Romantykiem oskarżanym o mizoginię. Showmanem, który całe życie walczył z paraliżującym lękiem przed publicznymi występami. Zakochanym w przyrodzie fascynatem postępu technologicznego. Nieśmiałkiem, który odważył się pozować przed obiektywem z własnym fajfusem w dłoni. Wrażliwym olbrzymem.

„Zgniła zieleń” nie jest jednak wyłącznie historią Petera. To historia Type O Negative i pozostałych zespołów Steele’a, Carnivore oraz Fallout, a nawet amatorskich grup powstałych jeszcze w latach siedemdziesiątych. Historia przedstawiona w relacjach jego współpracowników, wzbogacona analizą poszczególnych albumów, rzucona na szersze tło przemian muzycznych i kulturowych”.

Maciej Krzywiński


Maciej Krzywiński – pisze o muzyce od kilkunastu lat. Do tej pory ukazało się kilkaset jego recenzji płyt, książek i koncertów, a także felietonów. Przeprowadził ponadto wywiady z setkami muzyków – od Sasa do Lasa. Począwszy od Tercetu Egzotycznego, poprzez Peję, na Morbid Angel skończywszy. Współpracował bądź współpracuje – między innymi – z Independent.pl, 7G Mega-Sin, Kroniką Miasta Poznania, Metal Hammer Polska oraz Musick Magazine. Na falach Radia Merkury prowadzi autorską audycję muzyczną “Krzywo i nie na temat”. W 2016 roku światło dzienne ujrzała jego książkowa biografia “Faith No More – Królowie życia (i inne nadużycia)”, rok później – biografia Carnivore i Type O Negative, “Zgniła zieleń”;

Kasia Maleszka – spółdzielczyni w Ogniwie, na ogół prowadzi #złewieczory;

Sebastian Rerak – dziennikarz, tłumacz, nauczyciel akademicki. Autor książki „Chłepcąc ciekły hel – histøria yassu”. Kiedyś i dziś obecny na łamach m.in. Onet, VICE Polska, Dziennika, K Mag, Ślizgu, Fluidu, Machiny, Musick Magazine i VIOLENCE ONLINE. Od niedawna redaktor prowadzący magazynu Mystic Art.

Autor

12275 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *