Connect with us

Szukaj, a znajdziesz...

Chaos Vault

Newsy

„Straight Edge – Historia hardcore’u na trzeźwo” – nowa książka w Wydawnictwo Kagra

 

Od 13 października będzie można zakupić nową książkę w Wydawnictwo Kagra:

„Straight Edge – Historia hardcore’u na trzeźwo” (Tony Rettman).
👉 Chcieliśmy wszcząć rewolucję. Uwielbialiśmy moc i żywiołowość hardcore’u, ale absolutnie nie pociągał nas cały ten autodestrukcyjny etos punka. Interesowało nas za to bycie zdrowym, w formie oraz mądre i dobre życie bez używek.
– JOHN PORCELLY, YOUTH OF TODAY
👉 Straight edge stało się religią, a świadomość bycia jednym z jej mimowolnych założycieli jest bardzo osobliwym uczuciem.
– JEFF NELSON, MINOR THREAT
👉 Począwszy od rewolucyjnego wezwania Minor Threat w 1981 roku, trzeźwy i pozytywnie myślący hardcore’owo-punkowy ruch nurtu straight edge zakorzenił się i rozkwitł w latach 80., stając się jedną z najbardziej trwałych, a zarazem wciąż błędnie pojmowanych subkultur. Zjawisko straight edge stworzyło własne brzmienie i wizerunek obejmujące wegetarianizm, a w późniejszym okresie powstanie bojówkarskiego odłamu. Gdy ukute w Waszyngtonie przesłanie „nie piję, nie palę” docierało do Bostonu, Kalifornii i Nowego Jorku, rozprzestrzeniając się ostatecznie po całym świecie, wyznawcy straight edge starali się określić podstawowe ideały i granice czegoś, co stanowi być może najdoskonalszą formę ruchu młodzieżowego.
👉 Tony Rettman śledzi historię nurtu straight edge od jego szczeniackich początków po stabilnie ugruntowaną kontrkulturę poprzez celne relacje z pierwszej ręki trzeźwo myślących i zawsze czujnych członków Minor Threat, SS Decontrol, Youth Of Today, DYS, Slapshot, Uniform Choice, 7 Seconds, Stalag 13, Justice League, Chain Of Strength, No For An Answer, Insted, Gorilla Biscuits, Judge, Bold, Lärm, Brotherhood, Shelter, H2O, Half Off, Raid, Strife, Earth Crisis, Vegan Reich, Mindset, Stop and Think, Mouthpiece, Floorpunch, Ten Yard Fight, Mental, Refused, Trial, Have Heart, Praise, Clear, The Geeks i wielu innych.
👉 Tony Rettman jest autorem NYHC: New York Hardcore 1980-1990 i Why Be Something That You’re Not: Detroit Hardcore 1979-1985. Jego felietony pojawiają się w The Village Voice, The Guardian, The Wire, w ramach muzycznych warsztatów Red Bull Music Academy oraz w wielu innych gazetach i serwisach internetowych. Tony Rettman jest także autorem tekstów i komentarzy umieszczanych we wkładkach do płyt Circle Jerks, Warzone, Crumbsuckers i Beyond, oraz gospodarzem podcastu Green Room Radio. Pod koniec lat 80. współredagował fanzin Common Sense, na potrzeby którego przeprowadzał wywiady z grupami takimi jak Youth Of Today, Gorilla Biscuits, Chain Of Strength, Insted, No For An Answer oraz wieloma innymi hardcore’owymi zespołami spod znaku straight edge. Rettman mieszka na północnym wybrzeżu nowojorskiej Long Island wraz żoną, dwoma kotami i niesprawnym jacuzzi.
👉 Straight edge traktuję poważnie – dlatego siedzę w tym już od 30 lat. Nadal nie potrzebuję drinka, żeby się rozluźnić czy zaszaleć. Nie potrzebuję dragów, żeby dopasować się do sytuacji lub dobrze się poczuć. Straight edge dał mi siłę, by radzić sobie ze wszystkim z otwartą przyłbicą, bez zabezpieczeń, pomocy, bez masek. Nie mam mętnych osądów ani wymówek, za którymi można się schować; jest tylko brutalnie trzeźwa rzeczywistość. Być może właśnie stąd sprawiam czasami wrażenie dupka o niewielkiej cierpliwości do bredni, nie jestem jednak ideałem”.
– ANTHONY „CIV” CIVORELLI
Oracle
Autor

12585 tekstów dla Chaos Vault

Sarkazm mu ojcem, ironia matką i jak większość bękartów jest nielubiany. W życiu nie trzymał instrumentu w ręku, więc teraz wyżywa się na muzykach. W obiektywizm recenzencki wierzy w takim samym stopniu jak we wniebowstąpienie, świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kejosowe miejsce spotkań

Powiedzieli...

Polecamy jeszcze

Newsy

  W wieku 45 lat odszedł Timo Ketola, fiński autor grafik. Timo stworzył okładki dla takich zespołow jak Antaeus, Chapel of Disease, Dead Congregation,...

Newsy

19 pażdziernika nakładem Devoted Art Propaganda ukaże się spilt Gruzji z rosyjskim Neon Scaffold. Materiał będzie nosił tytuł „Konflikt” i ukaże się na 12″...

Newsy

Połączone siły Ouroboros i Pestis Spiritus ! Split-zine w duchu podziemnego Black Metalu przeciwko nowoczesnemu Światu. OUROBOROS nr 2 Obszerna recenzja i komentarz do...

F-J

Wydawca: Black Death Production I cyk kolejny debiut wpadł mi w łapska. Tym razem EPka włoskiego Ghostlord „Abyssic Death Masters”. I przyznam, że tytułowe...

Copyright © 2004 - 2020 Chaos Vault