Skip to main content

Wydawca: Nordvis

Szwedzka Änterbila, to dobry przykład, że warto badać polecajki od znajomych, bo można trafić na ciekawe rzeczy. Zapoznanie nastąpiło dzięki bdb koledze z bloga Nienawistnym Okiem (polecam gorąco!). Pierwszy rzut oka na okładkę nasunął myśl, że to jakieś łor metale, ale chwilę potem doczytałem, że grają folk/black metal, co mnie ostatecznie zachęciło.

Ale od początku. Änterbila, jak już wspominałem, pochodzi ze Szwecji. Hord to świeży, bo powstały raptem dwa lata temu i zaczęli, jak Pan Jezus powiedział, od demóweczki, zaś zeszłoroczny pełniak, to ich pierwsze, duże dziecko. I jest naprawdę nieźle. Zaczyna się od klimatycznego wstępu, by wjechały dziarskie bębny oraz smagające riffy w „Hemlängtan”. Nie ma tu drastycznych zmian tempa, choć Szwedzi potrafią nieco zwolnić, jak choćby w „1704”, by w kolejnym kawałku ruszyć z kopyta. A muzyka mknie gładko, aż nóżka sama chodzi. Ot, choćby weźmy takie „Vita piskan”. Jak to pięknie będzie bujać na koncercie, podobnie następujące po nim „Äntergast”. Energia aż kipi i jest dobrze przelewana na instrumenty. Wspomniałem wcześniej o riffach, a te są wyjątkowo zgrabne i nasuwają mi skojarzenia z Ultra Silvam (nie odpisujo na pytania, gnoje jebane), szczególnie z ich uroczą demóweczką. Jeśli skrzywiliście się czytając na początku, że jest tam element folku, to spieszę uspokoić, że nie ma tu paździerza, a raczej klimat w stylu Nadsvest, co mi robi wyjątkowo dobrze na uszy. Folk też zawiera się w warstwie tekstowej, bo z tego, co udało mi się ustalić „Änterbila” kręci się wokół historii statare, czyli szwedzkich robotników/chłopów, którzy żyli w Szwecji między XVIII, a XX wiekiem.

Konkludując, jest dobrze. Kawał świetnego, doskonale zagranego black metalu z folkowym zacięciem, który wywoła uśmiech na każdej buzi i sprawi, że uśmiechniecie się, niczym na wieść, że Putin upadł, i sobie ten głupi ryj rozwalił. Warto.

Ocena: 8/10

Lista utworów:

  1. Vallåt från Gnarp (‘Herding call from Gnarp’)
  2. Hemlängtan (‘Homesickness’)
  3. 1704 0
  4. Södermanland
  5. Torparens Dotter (‘The crofter’s daughter’)
  6. Vita Piskan (‘The white whip’)
  7. Äntergast (‘Boarder’)
  8. Nattens Gåvolott (‘The gift of the night’)
Bart
608 tekstów

Przemądrzały, gruby chuj. Miłośnik żarcia, alkoholu i gór, któremu wydaje się, że umie pisać.

Skomentuj